Assistant manager

Born 14 December 1977

Previous clubs
Connah's Quay Nomads
Newtown AFC
Cwmbran Town
Wrexham AFC

Profile

A right-sided defender who began his career with Wrexham and played in the European Cup Winners' Cup.

Has Welsh Premier experience at Newtown, Connah's Quay, Cwmbran Town and Airbus UK, making 152 Welsh Premier appearances.

After ending his playing career with the Wingmakers in 2007, remained with the club as a valuable member of the coaching staff, becoming assistant to Andy Preece in June 2015 and then appointed manager following the departure of Preece in August 2016. He continued in the role until switching places with his assistant Steve O'Shaughnessy in November 2017.